Nevşehir

NEVŞEHİR NEREDEDİR? Nevşehir ili iç anadolu bölgesinde yer alır. Kuzeyinde...

NEVŞEHİR NEREDEDİR?

Nevşehir ili iç anadolu bölgesinde yer alır. Kuzeyinde Kırşehir, doğusunda Kayseri, güneyinde Niğde ve batısında Aksaray illeri bulunur.

 

 

NEVŞEHİR HAKKINDA

Nevşehir, tarih ve doğanın iç içe geçerek, bütünsel bir güzellik sergilediği beldeleri ve bölgede yaşamış uygarlıkların zenginleştirdiği kültürel birikimi ile Türkiye’nin eşsiz turizm cennetlerinden biridir.

Günümüzde bölge, birbirinden güzel kaya kiliseleri, doğal güzellikleri, vadileri ve yeraltı şehirleriyle bir açık hava müzesi durumundadır.

Dünyaca ünlü Türk düşünürü Hacı Bektaş-ı Veli ile Osmanlı döneminin ünlü sadrazamlarından Damat İbrahim Paşa’nın bu bölgede yaşamış olmaları da kültür ve turizm hareketlerinin olumlu yönde gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

 

İklimi: Nevşehir, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçen tipik karasal iklim özelliğine sahiptir.

Ulaşım: Kara ve havayolu ile ulaşım mümkündür.


Nevşehir Tanıtım Filmi – www.tatilsirlari.com tatilsirlari

 

NEVŞEHİR TARİHİ

Nevşehir, ilk dönemlerde “Nyssa”, daha sonraki dönemlerde “Soandos Nisa” ve “Muşkera” adları ile anılmıştır. Osmanlı döneminde, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa sadrazam olduğunda “Muşkera” adını değiştirerek kente “Yenişehir” anlamına gelen Nevşehir adını vermiştir.

Bölgede yapılan az sayıdaki prehistorik araştırmalardan Neolitik (M.Ö. 7 bin) dönemine ait yerleşmeler saptanmıştır. M.Ö.1600’lerde Hitit Krallığı’nın egemenliği altında olan kente, M.Ö. 12 yüzyılda göç kavimlerinin, M.Ö. 7. yüzyılda Kimmer ve İskitlerin saldırıları yaşanmıştır. Nevşehir, M.Ö. 680 – 610 yıllarında Asur ve M.Ö. 610 – 550 yıllarında Med egemenliğinin ardından Perslerin yönetimine girerek Kappadokia Satraplığı içinde yer almıştır. M.Ö. 332 yılında Pers soylularından I. Ariarathes bağımsız Kappadokia Krallığı’nı kurmuştur. M.S.17 yılında Roma İmparatorluğu’na katılan Nevşehir sonra, Persler, Sasaniler daha sonra da Anadolu Selçuklu Devleti yönetimine girmiştir. Bölge 1097 yılında Haçlıların eline geçmiştir. Daha sonra İlhanlı ve 1398’de Karamanoğulları yöreye egemen olmuşsa da aynı yıl Sultan I. Bayezit Nevşehir’i Osmanlı topraklarına katmıştır. 1402 yılında Bayezit’in Timur’a yenilmesiyle bölge Karamanoğulları yönetimine geçmiş 1466’da da kesin olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir.

6429 sayılı yasa ile Nevşehir 20 Temmuz 1954 tarihinde il haline getirildi. Kırşehir ve Kırşehir’e bağlı Mucur, Avanos, Hacıbektaş (1945′te ilçe oldu), Kayseri’ye bağlı Ürgüp (1935′te ilçe oldu), Niğde’ye bağlı Arapsun (1948′de Gülşehir adını aldı) Nevşehir’in ilçeleri haline getirildi. Kozaklı ve Hamamorta köyleri Avanos’a bağlı birer köy iken birleştirilerek 1954′te Kozaklı adıyla ilçe olarak Nevşehir’e bağlandı. Kırşehir 1957′de tekrar il yapıldı. Mucur ilçesi ile beraber Nevşehir’den ayrıldı. Daha önceleri Melegübü ismi ile anılan bir bucak merkezi olan Derinkuyu 1 Nisan 1960′ta ilçe durumuna getirildi. Acıgöl kasabası ise 4 Temmuz 1987′de ilçe olmuştur.

 

NEVŞEHİRDE NE YENİR?

 

Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirmekte ve yemeklerinde kullanmaktadırlar. Bölge, şarapları ile de ünlüdür. Yöre mutfağından bazı örnekler aşağıdadır:

Çorbalar; tarhana, düğü, kesme, sütlü, patates çorbaları ve katma aşı.

Yemekler; ağpakla (fasulye, kemikli et) , soğanlama, dıvıl (patates ve bulgur), cacık, ayva dolması, çanak (et ve sebze) , Nevşehir tavası (et) , zerdi pilavı, sızgıt (kışlık et kavurma), kömbe (bazlama) , kışlık ekmek (yufka), pastırma, sucuk.

Tatlılar; bulama (un, pekmez, ceviz) , aşure, irmik tatlısı, dalaz (yumurta, süt, un, yağ, bal veya şeker), aside (un, pekmez veya şeker), hoşaf. Yörede kaliteli şarap üretimi de yapılmaktadır.

 

NEVŞEHİRDEN NE ALINIR?

Nevşehir’de turizm potansiyelinin büyüklüğü el sanatlarına ilgiyi arttırmış, yöre halkını teşvik etmiştir. Halı dokumacılığı Avanos ve Ürgüp’te yaygındır. Avanos’ta çubuk desenli parçalı kilim de dokunmaktadır. Çanak çömlek yapımcılığı da en çok Avanos ve civarında gelişmiştir. Kayadan oyma atölyelerde toprağı su ile karıştırıp çamur yapan ve fırında pişirerek sanat eserine dönüştüren çanak-çömlek ustaları daha ziyade turistik hatıra eşyaların yapımına yönelmiştir. Beyaz, siyah, kahverengi ve kırmızı şeritli ilginç dokusu ile silis minerallerinden akiğin bir türü olan onyx taşından başta vazo ve biblo olmak üzere çeşitli süs eşyaları üretilmektedir. Turistlerin ilgisini çeken bir başka ürün de ünü gittikçe yayılan folklorik bebekler olup, bunlar tüm Nevşehir yöresinde yapılmaktadır.

NEVŞEHİRDE YAPMADAN DÖNME

  • Nevşehir kaya kiliselerini, Bizans duvar fresk sanatlarını görmeden,
  • Türk-İslam sanatı örneklerinin sergilendiği Hacıbektaş Müzesini gezmeden,
  • Nevşehir merkezindeki Damat İbrahim Paşa Cami ve Külliyesini görmeden,
  • Acıgöl‘deki Hitit kaya kitabesini ziyaret etmeden,
  • Çanak-çömlek, bakır ve oniks taşından yapılmış süslemeler, deri işleri hediyelik eşya almadan,
  • Avanos’ta çanak-çömlek atölyelerinde ayakla çevrilen tezgahların başına geçerek, seramik kap yapmadan,
  • Yöreye özgü şaraplardan tatmadan dönmeyin.